Pályázat

Aktuális projektjeink:

Mesterséges intelligenciával támogatott mikroszkópos vizsgálati szoftver fejlesztése állatorvosi laboratóriumok számára

Projekt azonosító száma: 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00047

Pályázat nyertesének megnevezés: Vet-Med-Labor Zrt.

(konzorciumvezető: Vet-Med-Labor Zrt., konzorciumtag: MORTOFF Kft.)

A 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00047 számú projekt az Innovációs és Technológiai Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ pályázati program finanszírozásában valósul meg.


Elnyert támogatás:

Vet-Med-Labor Zrt.: 128 876 913 Ft

A projekt tervezett kezdete: 2025.01.01.

A projekt tervezett befejezési dátuma: 2026.12.31.

A projekt célja egy mesterséges intelligencián (MI) és gépi látáson alapuló szoftver fejlesztése, amely jelentősen felgyorsítja és megkönnyíti az állatorvosi laboratóriumi diagnosztikát. Az új rendszer segítségével pontosabban és hatékonyabban végezhetők a mikrofiláriák, vérkenetek, sejtparaziták, vizeletüledékek, valamint a bélsármintákban található paraziták vizsgálatai. Jelenleg a cégünknél végzett laborvizsgálatok több mint fele már részben ezekre a korszerű módszerekre épül.

A mikrofilária – amely a kutyák szívférgességéért felelős – szúnyogok útján terjed, és a fertőzés gyakran hosszú ideig tünetmentes marad. Előrehaladott esetben azonban súlyos állapotot idézhet elő, és akár az állat életét is veszélyeztetheti. Éppen ezért kiemelten fontos a gyors és pontos diagnózis, amelyet a projekt keretében fejlesztett MI-támogatott mikroszkópos szoftver hatékonyan tud segíteni.

A bélsár- és vizeletüledék-vizsgálatok számos olyan betegség korai felismerését teszik lehetővé, amelyek a haszonállat-állományban jelentős gazdasági veszteségeket okozhatnak. Az állatorvosi laboratóriumi diagnosztika így mind fontosabb szerepet kap, hiszen nemcsak gyorsítja, hanem meg is könnyíti a betegségek pontos azonosítását vagy kizárását.

Ezek a vizsgálatok azonban gyakran időigényesek és monotonok, ami hosszabb távon az emberi figyelem csökkenéséhez és hibákhoz vezethet. Statisztikai adatok szerint az emberi vizsgálatok pontossága átlagosan 95%, míg egy jól betanított MI-rendszer akár 97%-os pontossággal is képes dolgozni. Ha pedig az MI és az emberi szakértelem kombináltan kerül alkalmazásra, a diagnosztikai pontosság akár 99,5%-ra is növelhető.

A projekt során olyan szoftver fejlesztése valósul meg, amely automatikusan felismeri és elemzi a mikroszkópos képeket, így közvetlenül támogatja az állatorvosokat a diagnózis felállításában. A rendszer képes lesz a teljes kenet átvizsgálására, nem csupán a megszokott, korlátozott sejtszámra, emellett számszerűsíti a vörösvértestek és a trombociták mennyiségét is.

A fejlesztés jelenleg laboratóriumi prototípus szintjén áll, amely már képes a Dirofilaria immitis és a Dirofilaria repens azonosítására. Az első projektév végére egy működőképes prototípus elkészítését tervezzük, amelyen lehetőség nyílik a mikrofiláriák és sejtparaziták felismerésének tesztelésére. A második év végére a végleges szoftver is elkészül, amely legalább 97%-os pontossággal ismeri fel az eltéréseket, és automatikusan kiértékeli a mikroszkópos képeket, jelentősen megkönnyítve az állatorvosok munkáját.

Ez az innovatív fejlesztés jelentős előrelépést jelent az állatorvosi diagnosztikában, és várhatóan sikerrel jelenik majd meg a hazai és nemzetközi piacon egyaránt .

2024.09.30.

Projekt címe: Diagnosztikai és edzéstervező okos rendszer fejlesztése versenylovaknak

Projekt azonosító száma: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00284

Konzorciumtag:                Vet-Med-Labor zRt.

A projekt, mint 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-0084 számú támogatott pályázat az Innovációs és Technológiai Minisztérium, Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alap  támogatásával, a 2020-1.1.2-PIACI KFI pályázati program finanszírozásában valósul meg.

Elnyert, a támogatási szerződésben szereplő támogatás:

  • Vet-Med-Labor zRt.: 68.983.724 Ft

A projekt kezdete: 2021.10.01.

A projekt befejezési dátuma: 2024.09.30.

A projekt elindításával az volt a cél, hogy a versenylovak tartása és versenyeztetése szempontjából egy új technológia jöjjön létre. Egy olyan sportélettani megközelítésű, innovatív edzésvezérlő rendszer fejlesztését valósította meg a konzorciumunk, amelyre a versenylóiágazatban új szolgáltatások hozhatok létre, építhetőek fel. A projekt kezdetétől a végéig a kísérletben résztvevő lovak tartása és tréningezése, a portolókéhoz hasonlóan, közvetlenül szakértők ellenőrzése alatt zajlott, ami segített kialakítani egy új, gyakorlatban is alkalmazható, innovatív edzéstervet.

A megoldás keresést az indította el, hogy a sporttudományi- és a versenyló-üzleti terület együttműködése nem a legmegfelelőbb, a kutatóintézetek és egyetemek preferált kutatási irányai és az ipar kutatási igényei nincsenek összhangban. A lovakat a minél jobb eredmények érdekében valós körülmények között vizsgáltuk, különböző napokon, hónapokban, évszakokban, valós versenyszituációkban, így a kapott eredmények nem csak élettanilag, hanem valós versenyeredményekben is mérhetőek. Nemcsak egyszerű megfigyeléssel, hanem tudományosan, tudományos módszereket  integrálva, labormérésekkel vizsgáltuk a teljesítmény változásokat és figyeltük ami javulást eredményezhet, ami érdekesebbé, élvezhetőbbé teszi a lóversenyt, hozzájárul ahhoz, hogy új, eddig a lovas-életben nem szereplő tulajdonosokat és futtatókat vonzzon be a lóversenyiparba. A kifejlesztett jól átlátható informatikai háttér lényege, hogy a mért adatok automatikus elemzése alapján szöveges ajánlásokat tesz a ló aznapra tervezhető edzésintenzitását-, stressz szintjét- és egészségi állapotát illetően. A rendszer az ajánlásokat a nyugalmi szívfrekvencia-változékonyság (Heart Rate Variability – HRV) mérési eredményei és a rögzített napi terhelési pulzus- és sebességadatok alapján határozza meg. Ez az úgynevezett „HRV guidedtraining” módszer a humán élsportolók körében több sportágban elterjedt és széles körben alkalmazott technika.

 Tudományos publikációk és versenyrekordok sora bizonyítja, hogy a HRV adatok alapján meghatározott napi edzésintenzitással szignifikánsan jobb teljesítmény érhető el, mint előre megtervezett, vagy az edző megérzései és tapasztalata alapján vezetett edzéssel. A konzorcium munkája során és eredményei alapján a kapcsolódó szoftver úgy került kifejlesztésre, hogy némi előzetes megismertetéssel, de jelentősebb előképzettség nélkül, felhasználóbarát kimeneti megjelenést kapott, ami biztonságosabbá és hatékonyabbá teszi a versenyló-edzést még tapasztalatlanabb trénerek számára is és több, a piacon kapható eszközön is használható akár.